JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 Ferrari, které chcete mít ve své garáži

Na světě není proslulejší značka spojená s rychlostí a luxusem než Ferrari. Italskou automobilku založil Enzo Ferrari v roce 1947, když tak navázal na závodní tým, který provozoval od roku 1929 a zprvu používal vozy Alfa Romeo. Úplně první čistokrevné Ferrari se v závodech formule 1 objevilo v roce 1948 a jednalo se o model Ferrari 125. Žádný automobilový fanda by nepohrdl vlastnictvím libovolného auta se vzpínajícím se koněm na kapotě a tady je výběr deseti zajímavých kousků z historie firmy.

10. místo: Ferrari Dino

Jedna z nejznámějších modelových řád italské automobilky byla vyráběna mezi léty 1968 až 1980. Dino je známé především proto, že ho Enzo Ferrari pojmenoval na počest svého syna, který ve 24 letech zemřel na svalovou dystrofii. Tento typ je v historii značky velmi významný také proto, že to bylo první Ferrari s motorem uprostřed.

Během let přišlo na trh několik variant, které se samozřejmě odlišovaly výkonem a také počtem vyrobených kusů. V době uvedení tato auta neměla problém s překonáním rychlosti 230 km/h. Dnešní ceny jsou velmi různé a závislé na mnoha faktorech, ale zpravidla to jsou jednotky milionů korun.

9. místo: Ferrari 458 Speciale

V roce 2013 na autosalonu ve Frankfurtu Ferrari uvedlo vylepšenou verzi pro populární model 458. Lehčí a výkonnější varianta samozřejmě vzbudila velký zájem fandů a také potencionálních zájemců. Pod kapotou se nachází ten nejvýkonnější nepřeplňovaný osmiválec 4.5 litru v historii značky, když řidiči nabízí výkon 605 koní a kroutící moment 540 Nm.

Ferrari 458 Speciale je také výsledkem odtučňovací kůry, když původní 458 dokázalo shodit 90 kilo. To v kombinaci s vylepšenou aerodynamikou nabízí řidiči mnohem lepší zážitek z jízdy a také čas na jedno kolo bude rychlejší. 458 Speciale dokáže zrychlit na stovku za 3 sekundy, 200 km/h tachometr ukáže za 9.1 vteřiny tímto tempem se je možné dostat přes 325 km/h.