JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších jezer na světě

Všichni jsou na ně hrdí, jsou opředené řadou legend a pověstí, ze svého břehu budí obrovský respekt. Velká jezera jsou zkrátka fenomén, najdeme je po celém světě a byla by škoda si některé z nich nepředstavit. Vezměme to pěkně podle kilometrů čtverečních, což je jasně nejlepší ukazatel. Ve středoevropském prostoru sice žádnou takovou velkou vodní plochu nemáme, musí nám stačit Lipno nebo Máchovo jezero, ale i tam se dá strávit příjemná dovolená, že?

10. místo: Velké Otročí jezero – 27 200 km2

Žili zde kdysi Indiáni, kteří dali jezeru také dnešní pojmenování. Jehličnaté lesy, romantika dálného severu a nízká nadmořská výška. Pokud počasí dovolí, loví se ve velkém ryby, nicméně mezi říjnem a červnem je tu vlastně souvislá ledová plocha. O odtok z jezera se stará slavná řeka Mackenzie, přítok zase Otročí řeka. Ledovcovo-tektonické jezero je hluboké až 614 metrů, takže konce nikdo nedohlédne.

9. místo: Malawi – 29 500 km2

Známé africké jezero, které sousedí se stejnojmenným státem. Nejvyšší možná hloubka 706 metrů zní velmi okázale, na skoro třiceti tisících metrech čtverečních žije víc živočišných druhů než v jakémkoliv jiném světovém jezeře. Objevil jej jistý David Livingstone, alespoň tedy pro náš západní svět, již v padesátých letech devatenáctého století. Rozmanité druhy ryby, široké možnosti lodní dopravy a tektonický původ jezera, to jistě stojí za návštěvu?