JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejkrásnějších českých hradů a zámků

Podívat se na Lipno nebo Máchovo jezero, procestovat Český ráj, Kokořínsko, Šumavu nebo jihomoravský region. To všechno je sice paráda, ale Království české bylo vždy zemí mnoha hradů a zámků. Tyto úchvatné stavby nám může závidět snad celý svět. České hrady a zámky se rozhodně mohou řadit k těm nejkrásnějším v Evropě, klidně po bok těch nejvyhlášenější staveb v okolí na francouzské Loiry nebo jinde.

10. místo: Sychrov


Novogotický zámek nedaleko Liberce, který je ve vlastnictví státu a dříve spadal do správy mocného rodu Valdštejnů. Někdejší gotická tvrz doslova padla za vlast během třicetileté vojny, barokní zámek byl zbudován s koncem sedmnáctého století.

Zdejší zámecký park o rozloze dvacet tři hektarů, dodnes obdivovaný četnými návštěvníky, vyrostl hlavně v druhé polovině devatenáctého století za vlády knížete Kamila z rodu Rohanů. Na Sychrově se nachází několik desítek tisíc zajímavých muzejních exponátů, což z něj dělá skutečnou perlu mezi českými zámky. Hodně se tu líbilo i Antonínu Dvořákovi nebo Joachimu Barrandovi.

9. místo: Kost


Gotický hrad uprostřed Českého ráje, jehož stavitelem byl jistý Beneš z Vartemberka, poznal i pány z rodů Lobkoviců, Valdštejnů, Černínů z Chudenic a Kinských. Posledním jmenovaným patří i dnes, Kost si zamiloval i český historik Josef Pekař, jenž o hradu sepsal dvoudílnou publikaci.

Skalnaté údolí, z něhož je opravdu nádherný výhled (nejen na několik okolních rybníků), si můžete na Kosti prohlédnout mezi dubnem a říjnem. Na výběr mají návštěvníci z celkem čtyř prohlídkových okruhů, kde si kromě historie rodu Kinských připomenou třeba i zdejší raně novověkou mučírnu.