JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

TOP 10 nejdelších řek světa

Stály u zrodu starověkých civilizací a obrovský respekt budí u svých návštěvníků i dnes. V naší desítce samozřejmě nebudou chybět slavná jména, kromě trochu sušší Austrálie máme zastoupeny všechny kontinenty, protože řeka Murray na jihu této země je až šestnáctá v oficiálním žebříčku. Přes tři a půl tisíce kilometrů je ale pořád hodně, ale na ty nejdelší to zdaleka nestačí. A kdo vlastně vede nebo jaká je nejdelší řeka v Rusku, USA a Brazílii?

10. místo: Lena – 4400 kilometrů

Obrovský sibiřský veletok, jehož povodí zaujímá plochu dvou a půl milionu čtverečních kilometrů, průměrný průtok pak činí asi 17 tisíc metrů krychlových za vteřinu. Ústí do moře Laptěvů (tedy nepřímo do Severního ledového oceánu), pramení u Bajkalu. Přítokem jsou řeky jako Aldan nebo Viljuj, zdrojem vody je hlavně sníh a déšť, v létě dokonce hrozí často povodně. V létě brázdí Lenu turistická doprava, uprostřed toku řeky se nachází „promrzlé“ město Jakutsk. Ve vodě byste našli hejna síhů, mníků a štik nebo okounů, podobně jako u nás.

9. místo: Amur – 4444 kilometrů

Jedenáct tisíc metrů krychlových za vteřinu, povodí skoro dva miliony kilometrů čtverečních. To jsou skvělá čísla, řeka Amur protéká městy jako Chabarovsk, Nikolajevsk a Chej-che v Číně. Ve velkém se zde loví například lososi, včetně delikátního poddruhu gorbuša, Dálný východ reprezentují také jeseteři nebo tolstolobci. Přítokem je jedenáct tisíc řek různé velikosti včetně Ussuri nebo Zeji. Jméno je původem mongolské a znamená jednoduše – Černá řeka.