JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších turistických atrakcí v Číně

Jedna z nejstarších kultur světa, dnes ekonomika, která v západním světě vzbuzuje respekt. Čína měla střelný prach nebo kompas ještě před námi a některé zdejší architektonické skvosty jsou známé po celém světě. Tak si je pojďme prostě představit, o pár z nich jste určitě slyšeli, jiné zase budou spíš novinkou. Tisíciletá čínská říše ještě v historii zdaleka neřekla poslední slovo.

10. místo: Chanijské rýžové terasy v Chung-che


Víc než třináct století, ale také víc než 166 kilometrů čtverečních. Rýžová pole na jihu Číny jsou jednou z velkých kulturních památek současné Asie. Systém vodních kanálů dovedených až k dokonalosti, v rýžových terasách místní dokonce chovají ryby – a ekosystém tak funguje skutečně na jedničku, všechny organismy si navzájem nějak prospějí.

Oblast byla v roce 2013 zařazena na 37. zasedání organizace UNESCO na seznamy světového kulturního dědictví. Vypadají jako směs obrovských kapřích šupin v odlesku slunce, dodnes se tu hospodaří tradičním způsobem. Krásně je tu hlavně na jaře, když všechno kvete.

9. místo: Řeka Li


Osmihodinová plavba po řece, která znamená svět. Minimálně tedy ten čínský, protože Li má více než čtyři stovky kilometrů. Uvidíte kanál Ling-čchü, vykopaný před více než dvěma tisíci lety, panenskou přírodu – obrovské hory, hejna kormoránů a Velký banyán. Plavba vyjde v průměru asi na sto dolarů na osobu, záleží i na kvalitě plavidla. Malebné rybářské vesničky, ticho a klid, to jistě osloví nejednoho návštěvníka perly Asie…