JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších turistických atrakcí v Číně

4. místo: Palác Potála


Najdeme ho v Tibetu, v tamním hlavním městě Lhase. Námitky přijaty, budiž, ale geograficky i politicky je to dnes území Číny. Stavba má více než 360 tisíc metrů čtverečních, najdete tu vše o tibetské kultuře a každodenním životě. Nadmořská výška skoro čtyři tisíce metrů určitě není pro každého, ale za tu nádheru výstup jistě stojí.

V takzvaném Červeném paláci jsou pochováni dřívější dalajlámové, ten Bílý pak měl sloužit světským věcem. Palác je pojmenován podle božské hory Potalaka, dovnitř se dostanete jen mezi červencem a zářím. V průměru sem zavítá více než dva tisíce návštěvníků denně.

3. místo: Terakotová armáda


Měla chránit císaře Čchin Š’-chuang-tiho na jeho cestě na věčnost. Terakotová armáda však byla staletí zapomenuta, aby ji pak náhodně objevilo pár rolníků v sedmdesátých letech při hloubení studní. Skoro osm tisíc soch na padesáti kilometrech čtverečních. Dnešní šeď neberte v potaz, kdysi měla pálená hlína barvu a byla k nerozeznání od živých vojáků.

Stavělo se čtyřicet let, ale v době císařovy smrti ještě nebylo tak docela hotovo. Sám panovník hodlal najít elixír nesmrtelnosti a celkově vzato žil velmi nákladně, ale také inicioval první stavby na Velké čínské zdi, díky které impérium mohlo odolávat nájezdům ze severní části Asie.

Obdivovat delikátní práci čínských mistrů mohou návštěvníci samozřejmě bez nejmenších problémů, ale budoucnost soch je vzhledem ke vzdušné vlhkosti v komplexu a průmyslovému znečištění oblasti dost nejistá.