10 nejzajímavějších mrakodrapů na světě

Kochat se z té velké výšky a rozhlédnout se do kraje. To můžete v mnoha zemích světa, protože mrakodrapy se předhánějí v tom, který bude zase o něco výš – dávno pryč jsou časy, kdy Eiffelova věž trhla světový rekord, dnes už je stavitelství zase o něčem jiném. Pojďme si představit mrakodrapy takové, které dominují nejen svou výškou, ale třeba také tím, že jsou ještě zajímavé svým vzhledem nebo architektonickým záměrem.

10. místo: Shanghai World Financial Center


Další velká čínská stavba, která se započala v roce 1997 a měří bez šesti metrů celého půl kilometru. Člověku vtipné mysli připomene otvírák na lahve a není jistě bez zajímavosti, že to je pro podobnou stavbu dnes už neoficiální přezdívka. Kanceláře, hotely, restaurace a tři velké vyhlídky na jednu z čínských metropolí, to vše nabídne Shanghai World Financial Center. Majitelem je, podobně jako u jiných podobných staveb Šanghaje, Čína – nikoliv například nějaká soukromá firma.

9. místo: Lachta Centr


Svého zástupce ve vybrané společnosti nejvyšších mrakodrapů má i Ruská federace, stavělo se mezi léty 2012 a 2018, Lachta Centr je nejvyšší v Evropě a může směle konkurovat věžákům arabského nebo amerického střihu. 462 metrů a hned 87 podlaží, v areálu nechybí zdravotník, restaurace, prostory pro sport nebo dětský koutek, kanceláře a samozřejmě také restaurace s výhledem na celé „Benátky severu“.

Tvar Lachta Centr má připomínat šlehající plamen a když se podíváme na vizualizaci, jistě se to povedlo. Tento mrakodrap po svém dostavění v minulém roce předčil Věž Federace – další ruský věžák, umístěný tentokrát v Moskvě.

Stránky: 1 2 3 4 5