JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejzajímavějších mrakodrapů na světě

2. místo: Burj Khalifa


Spojené arabské emiráty se mohou pyšnit Chalífovou věží, která se pne do výšky 828 metrů a nabídne podlahovou plochu blížící se až půl milionu metrů čtverečních. Stavba vyrostla mezi léty 2004 a 2010, slouží samozřejmě jako administrativní centrum, ale také zde najdete hotelové apartmány.

Budrž Khalifa je v Dubaji, na stavbě se podílelo tisíce zejména asijských dělníků. Do médií probleskly i informace o jejich nevhodných pracovních podmínkách. A na druhé straně je výsledek, kterým jsou stovky luxusních bytů, plavecký bazén, hotel a v podstatě vše ostatní, co by taková stavba měla nabízet.

1. místo: One World Trade Centre


Stavba začala v roce 2006, otevřeno bylo o více než osm let později, cena se vyšplhala skoro na čtyři miliardy amerických dolarů. 325 tisíc metrů čtverečních, 94 nadzemních podlaží a dalších pět pod zemí, architekti David Childs a Daniel Libeskind.

Stojí nedaleko dřívějšího World Trade Center, mrakodrapů zničených při teroristických útocích v září 2001. O provoz se stará 73 výtahů, přesnou adresou One World Trade Center je Fulton Street, Manhattan – tedy třeba jen pár kroků od Little Italy. Jde o nejvyšší stavbu Severní Ameriky od roku 2013.