JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejzajímavějších mrakodrapů na světě

4. místo: Mecca Royal Hotel Clock Tower


Nejde o jeden klasický mrakodrap, ale spíš velký komplex, v jehož interiéru se ukrývá nejen luxusní hotel, ale také muzeum věnované islámské kultuře. Abrádž Al-Bajt neboli také Mecca Royal Hotel Clock Tower, vyrůstal mezi léty 2007 a 2012, nyní disponuje 120 patry a rozloha 310 tisíc metrů čtverečních přímo bere dech – jen kousek odtud bychom našli nejposvátnější místo islámu.

Nákupní centrum nebo měsíční observatoř, čtyřicetimetrový ciferník hodinové věže, plus k tomu ještě vyhlídka z 558 metrů – to vše je tento mrakodrap, který se nese v duchu postmoderny a připomíná tak trochu jeden z největších symbolů Velké Británie.

3. místo: Empire State Building


Andy Warhol o něm natočil velkofilm, ale Empire State Building je slavný z mnoha dalších důvodů. 102 podlaží, sloužících zejména jako prostory pro kanceláře, zaujímá úctyhodnou plochu 257 tisíc metrů čtverečních. Přitom, tento mrakodrap byl skoro dvě generace nejvyšší na světě, protože byl postaven už v roce 1931, v sedmdesátých letech byl ale pokořen WTC.

Patří k New Yorku podobně, jako Karlův most k Praze. Má několik desítek výtahů a prochází nyní nákladnou rekonstrukcí, která si vyžádá stovky milionů dolarů. Je přímo symbolem art deco, kulturního stylu, jenž byl v době výstavby velmi moderním.