JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejzajímavějších mrakodrapů na světě

6. místo: Taipei 101


Osmá nejvyšší stavba světa, která stojí na opravdu pevných základech a nabídne vysokorychlostní výtah, jenž vyvine rychlost až 60 kilometrů v hodině. 509 metrů výšky a 101 podlaží, plus dalších pět pod úrovní povrchu. 412 tisíc metrů čtverečních a slavnostní otevření s koncem roku 2004, to jsou další čísla a specifika mrakodrapu Taipei 101.

Nejvyšší budova světa pět let od vzniku, stovky restaurací, obchodů a klubů, zábavní a nákupní centrum v jednom postmoderním balení. Díky tomu, že je po stránce ekologie k přírodě velmi přívětivá, dostala stavba cenu pro Nejzelenější mrakodrap planety.

5. místo: Petronas Towers


Velice známá stavba, kterou má na svědomí argentinský architekt César Pelli. Vše je zde v duchu postmoderny jednadvacátého století, začala se stavět v roce 1992 a dokončena byla o čtyři roky později. Obě velké stavby spojuje most ve výšce 170 metrů, mezi léty 1998 až 2004 pak šlo o nejvyšší mrakodrapy světa, dnes je ale až na chvostu první dvacítky žebříčku.

Skoro 400 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy je skvělé číslo, osmdesátka výtahů se stará o to, aby provoz mezi patry byl dokonale plynulý. Na most se také podíváte, ale jen za cenu toho, že si sem rezervujete dopředu vstup, je o něj totiž mimořádný zájem. Petronas Towers (někdy také Petronas Twin Towers) jsou dominantou Kuala Lumpur a vůbec celé Malajsie.