JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejzajímavějších mrakodrapů na světě

8. místo: Shanghai Tower


Obr východní Asie, který vlastní čínský stát a jehož výstavba přišla asi na dva a půl miliardy amerických dolarů. Shanghai Tower nebo též Šanghajská věž má 128 podlaží a 380 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy, slouží nejen jako parkoviště, ale také pronajímá prostory řadě firem nebo hotelů, najdeme tu i observatoř.

Je to druhá nejvyšší budova světa a v Číně samozřejmě jasná jednička. Dostavěna byla přitom v roce 2015 po dlouhých sedmi letech, dbá se zde hodně na ekologii – a důkaz je hned na střeše, najdete tu totiž důmyslnou větrnou elektrárnu jako dodatečný zdroj energie budovy. Původní model Šanghajské věže pocházel už z roku 1993, ale prošel řadou změn a s výstavbou se začalo nakonec až v novém miléniu.

7. místo: Trump International Hotel and Tower in Chicago


Stála přes 800 milionů dolarů, najdeme ji v Chicagu na Wabash Ave a je připomínkou bohatství nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. V USA jde přitom až o třetí nejvyšší stavbu, ačkoliv má celých 92 podlaží a rozlohou podlahové plochy se blíží hranici čtvrt milionu metrů čtverečních. Nachází se zde pětistovka luxusních bytů, hotelové pokoje, restaurace a mimo jiné i prostorné parkoviště nebo lázně.

V Trump International Hotel opravdu nic nechybí. Stavěla se mezi léty 2005 a 2009, o čilý provoz mezi patry se stará 27 výtahů. Když v roce 2001 Donald Trump odhalil plány na stavbu, počítalo se s nejvyšší budovou světa, ale po teroristických útocích na WTC se projekt o několik pater snížil, aby bylo zabráněno riziku podobného úderu.