JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších turistických atrakcí v Číně

8. místo: Klášter Šaolin


Proslulý i díky bojovému umění kung-fu, založen v pátém století, a i přes nepřízeň mandžuské dynastie Čching a pozdější první komunistické vlády vydržel až do dnešních časů. Dnes už tu nečekejte takovou porci duchovní osvěty jako ve středověku, mniši jsou nakonec součástí běžné společnosti. Ale pořád tu je něco ve vzduchu, něco hodně zajímavého.

Šaolinští mniši stáli i za rozvojem japonského karate a dalších bojových umění, v útrobách kláštera se dodnes učí malí novicové. Ti přicházejí už jako pětiletí a tvrdě každý den trénují, ať jsou venku třeba třicetistupňová vedra. Někteří z nich věří, že dostanou poté snadněji místo ve státní službě, profesionální voják nebo policista je samozřejmě, podobně jako u nás, a nakonec kdekoliv na světě, dobře honorované povolání.

7. místo: Město Si-an


Osmimilionové čínské město, které má za sebou tři tisíce let historie. Nedaleko najdeme proslulou terakotovou armádu, právě tady začínala neméně slavná Hedvábná stezka. Oficiální sídlo řady čínských císařů, mohutné městské hradby nebo třeba Věž bubnu, okolo níž je situována místní muslimská čtvrť.

Velká mešita v Číně? Tak tu najdete přesně zde. Město už dnes nemá takový význam jako kdysi, ale vše důležité o historii této lokality vám vypoví místní muzea. Nejcennější z buddhistických archivů bylo ukryto ve Velké pagodě divoké husy ze sedmého století, která je dnes vysoká přes šedesát metrů.