JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších turistických atrakcí v Číně

6. místo: Jeskyně Lung-men


Nachází se nedaleko města Luo-jang a hlídají je tisícovky různých Buddhů – tedy samozřejmě, mluvíme o starobylých sochách. Dokonce, od pátého století se jich tu objevilo na sto tisíc, k některým se váží mytické příběhy a jiné jsou zajímavé i z hlediska mimořádných rozměrů. Mao Ce-Tung nechal některým z nich utít hlavy, řada z nich ale zůstala nepoškozena.

Mnohem víc tyto sochy ohrožuje prudký rozvoj průmyslu v poslední generaci, ale vláda se snaží o zachování starobylého dědictví všemi prostředky. Návštěvníci se samozřejmě mohou na sochy podívat, ale dovnitř jeskyně se bohužel nesmí. Lístek vyjde na 120 jüanů, děti a senioři mají samozřejmě slevy.

5. místo: Letní palác v Pekingu


Tři kilometry čtvereční má komplex z poloviny 18. věku, nazývaný také Letní palác. Sloužit měl členům císařské rodiny Čchingů. V roce 1860 vyhořel, o generaci později byl obnoven.
Už skoro tři století k němu patří i velkolepé zahrady Čching-ji-jüan. Většina objektu je zalita vodou (samozřejmě jde o pečlivě udržovaná jezírka), ale přesto zde najdeme tři tisícovky různých staveb. Připomíná se tu Buddha, najdete tu sídlo opery, ale také bývalý císařský hřebčín.

Škoda, že Angličané a Francouzi během opiových válek zničili většinu té nádhery, ale podstatná část se už opravila. Komplex je přístupný návštěvníkům od roku 1924 a už dvacet let se pyšní záznamem v UNESCO. Právě ten vzbudil zájem americké a evropské veřejnosti o tento úchvatný kus světa.