JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejkrásnějších českých hradů a zámků

2. místo: Pražský hrad


Sídlo našich panovníků a po vzniku samostatné republiky i prezidentů. Pražský hrad se stal dvakrát v historii sídelním městem římskoněmeckého císaře. Původně malé slovanské hradiště se rozšiřovalo až do dnešních sedmi hektarů, komplex zahrnuje také katedrálu svatého Víta, kde byli korunováni a pochováváni čeští králové.

Vladislavský sál, Zpívající fontána a třeba také Matyášova brána, to vše doplněno Jelením příkopem a magickou Zlatou uličkou, věží Daliborkou a letohrádkem věnovaným královně Anně.

Slovanské hradiště bylo na tomto místě už v devátém století a sídlila zde přemyslovská knížata, takže i anglický Windsor se musí sklonit před starobylostí české státnosti. Vládli odtud Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové, sídlili tu českoslovenští i čeští prezidenti. A právě zde najdeme i české korunovační klenoty…

1. místo: Karlštejn


Vrchlického veselohra a později i muzikál Zdeňka Podskalského Karlštejn zpopularizovala široké veřejnosti. Tento středověký hrad začal stavět Karel IV., dnes nese po dvou přestavbách kromě medieválních i trochu novogotických prvků. Nedávno vyhlášený Největší Čech plánoval, že zde budou uchovávány korunovační klenoty římskoněmeckého impéria, ty sem ale převezl až jeho syn Václav.

Karlštejn čeká v příštích letech velká rekonstrukce, kamenný hrad se dočká komplexní přestavby ve všech směrech. Jeden z nejnavštěvovanějších českých hradů nabídne několik zajímavých prohlídkových okruhů, věnovaných nejen postavě velkého císaře. Pohled na okolní přírodní scenérii je také přímo magický.