JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejkrásnějších českých hradů a zámků

4. místo: Lednice


Jihomoravská perla, kterou bychom našli asi dvanáct kilometrů od malebného města Mikulova. Původně renesanční stavba se změnila na novogotickou, a tak trochu určitě připomene i Hlubokou. Na konci osmnáctého století tu vyrostl minaret, který si oproti přání poddaných prosadili tehdejší majitelé z rodu Lichtenštejnů.

Park ve francouzském stylu je také úchvatný, když k němu připočteme i umělecká díla jako Janův hrad nebo třeba palmový skleník s unikátní sbírkou tropické flóry, dostaneme jeden z nejzajímavějších zámeckých areálů ve středoevropském prostoru.

3. místo: Hluboká nad Vltavou


Romantické místo na jihu Čech, nesoucí se v duchu tradiční tudorské gotiky. Stavba gotického zámku započala ve třináctém století, v tom devatenáctém se dočkal dalekosáhlé přestavby. Doma tu byli páni z Hradce, Jan Adolf I. Schwarzenberg nebo také Ferdinand I. Habsburk.

Dnes jde o majetek českého státu, který vypadá perfektně jak zvenčí, tak i zevnitř. Prakticky hned vedle je rozsáhlá ZOO a lovecký zámeček Obora, na prohlídce zámku se podíváte i do soukromých šlechtických apartmánů a podíváte se po kraji z padesátimetrové věže. A procházka zdejšími zahradami v anglickém stylu doslova zastaví čas všude kolem.