JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejkrásnějších českých hradů a zámků

6. místo: Konopiště


Zámek nedaleko Benešova, kde byli páni Šternberkové, Valdštejnové i Lobkovici. Konopiště prošlo několika různými přestavbami, prvotní hrad tu vyrostl na konci třináctého věku, aby pak spatřil světlo světa nejprve gotický, posléze přestavěný renesanční, barokní, a nakonec romantický zámek (1887).

Na Konopišti sídlila rodina Františka Ferdinanda D´Este, zámecký park má více než tři stovky hektarů a dodnes hlídají místní příkop medvědi. Při prohlídce si projdete soukromé pokoje Františka Ferdinanda, stejně jako spoustu trofejí (mělo by jich být více než osm stovek) tohoto vášnivého lovce. Nechybí ani tropický skleník a někdejší barokní oranžerie.

5. místo: Bouzov


První písemná zpráva o obci je sedm staletí stará, tato část olomouckého regionu patřila dlouhá léta do správy Řádu německých rytířů. Dnes se tu líbí hlavně filmařům, gotický hrad totiž jako by vypadl z nějaké pohádky. Bouzov byl vystavěn nejspíše na přelomu třináctého a čtrnáctého století.

Mezi jeho majitele se řadili třeba Vladislav Jagellonský, markrabě Jošt Lucemburský nebo pánové z Kunštátu. Jedna z nejnavštěvovanějších českých památek se nachází na Moravě, nedaleko města Šumperka. Dnes patří pod státní správu, ale jmenovaný Řád německých rytířů by jej rád získal zpět za účelem zřízení muzea.