10 historických faktů, které jste určitě nevěděli

Historie toho přinesla mnoho a ke starým říším a výrazným osobnostem se váže spousta zajímavých informací.

10. místo: Svět většinu času válčil

Z historie víme, že války a boje o území probíhaly téměř neustále a prakticky všude, kde žili lidé. Ale i přesto je poměrně překvapující, že za posledních 3000 let byl na světě mír v součtu jen 240 let.

9. místo: Americká vlajka vznikla jako školní projekt

Současnou vlajku USA navrhl Robert G. Heft jako školní projekt, když mu bylo 17 let. Za svůj výtvor původně dostal B, ale díky velkém úspěchu učitelé přehodnotili své rozhodnutí a získal A.

8. místo: Nejhorší války a boje

Z deseti nejsmrtelnějších válek historie se jich sedm odehrálo v Číně. A dva takové čínské konflikty měly více obětí obětí než první světová válka.

7. místo: Nejvíce obyvatel vzhledem k celkové populaci

Okolo roku 480 př. n. l. první Perská říše (Achaimenovská říše) pokrývala neuvěřitelných 44 procent populace celého světa. V tomto ohledu se jedná o historický rekord, když například Britské impérium mělo zhruba 20 procent.

6. místo: Zubní protézy v minulosti

Umělý chrup je po dosažení určitého věku poměrně běžná věc. Ale dříve se náhradní zuby nevyráběly tak jako dnes. Ještě do 19. století se jako zubní protézy používaly zuby mrtvých vojáků.

5. místo: Netradiční využití lidských lebek

V dávné minulosti lidé nakládali s lidskými ostatky různě, koneckonců i dnes jsou různé domorodé kmeny, které mají své rituály. Například bylo zjištěno, že na Britských ostrovech v době ledové byly lidské lebky používány jako pohárky.

4. místo: Služba pro faraona

Ve starověkém Egyptě se psala výrazná kapitola lidských dějin. A jelikož faraon potřeboval na svou práci klid, tak se jeho služebnictvo natíralo medem, aby od něj odlákalo mouchy.

3. místo: Krvavé povstání v Číně

V polovině 8. století generál An Lushan vyvolal v Číně povstání, které si vyžádalo až 40 milionů obětí. V té době se jednalo o zhruba 1/6 veškeré lidské populace.

2. místo: Římská říše nebyla zdaleka největší

Římská říše po dlouhá staletí výrazně ovlivňovala dění v okolním světě a dnes je považována za jednu z nejvyspělejších civilizací minulosti. Ale zdaleka nebyla největší říší. Pro někoho je možná překvapení, že dodnes vzniklo 16 větších celků, než byla vyhlášená Římská říše.

1. místo: Státní pohřeb pro amputovanou nohu generála

Mexický významný generál a státník Antonio López de Santa Anna byl v jedné bitvě roku 1836 zasažen do nohy a ta mu musela být amputována. Nejkurióznější na tomto příběhu je fakt, že jeho noha dostala vlastní státní pohřeb s vlajkou na rakvi, slavností salvou a podobně.