JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejaktivnějších a nejnebezpečnějších sopek světa

Různé sopky jsou k nalezení snad v každém státě, když i v Česku se nachází několik velmi starých pozůstatků sopečné aktivity, tím nejznámější z nich je hora Říp. To ve světě je bezpočet aktivních sopek a mnohé z nich jsou velkým ohrožením pro své okolí, případně celou planetu.

10. místo: Mauna Loa, Havaj

Mauna Loa je největší a také nejaktivnější sopka na největším havajském ostrově Havaj. Její vrchol je v nadmořské výšce 4 169 metrů, ale začíná hluboko pod mořskou hladinou, takže od dna měří zhruba 10 kilometrů. Za posledních 700 tisíc let Mauna Loa zaznamenala bezpočet erupcí, ta poslední přišla v roce 1984, když trvala celých 24 dní. Během posledních 100 let erupce nezpůsobily žádné úmrtí, ale v letech 1926 a 1950 byly zničeny okolní vesnice. Tato havajská sopka je také součástí programu Decade Volcanoes, který má za úkol mapovat a zkoumat ty nejnebezpečnější vulkány na světě.

9. místo: Taal, Filipíny

Další z těch nejnebezpečnějších vulkánů světa se nachází na Filipínách. Taal je třetí největší filipínské jezero a vzniklo při obrovských sopečných erupcích před 500 tisíci až 100 tisíci lety. V tomto jezeře se nachází ostrov o poloměru asi 2 km s dalším jezerem a hlavně aktivní sopkou. Místní erupce jsou evidovány od roku 1572, když jich od té doby bylo 33 a každá byla poměrně ničivá, naposledy se tato sopka probudila v roce 1977. Velkou nevýhodou je, že se Taal nachází ve velmi hustě osídleném regionu a tedy hrozí zde velmi velké škody.