JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejdražších a nejrychlejších sporťáků na světě

Výrobci sportovních aut se předhání především v tom, kdo vyrobí to nejrychlejší auto ze všech. V posledních letech čím dále více automobilek nabízí vozy, které umí jet rychlostí větší než 400 km/h. Taková auta se velmi často dělají v omezených sériích a jejich cena přesahuje několik desítek milionů korun. Tady je výběr deseti superaut, která momentálně ztělesňují vrcholnou kombinaci luxusu a techniky.

10. místo: W Motors Lykan Hypersport

Za projektem Lykan Hypersport stojí jedna z nejmladších a bezpochyby nejambicióznějších automobilek světa W Motors, která vznikla teprve v červnu 2012. Zajímavé je, že se jedná o Libanonskou společnost s ředitelstvím v Dubaji a tedy úplně prvního arabského výrobce sportovních aut. Lykan Hypersport má pod kapotou motor, který pochází z Porsche 911 Turbo, jen s tím rozdílem, že tady je vyladěn na 770 koní a 1000 Nm. To znamená, že stovku dokáže pokořit za 2.8 vteřiny a maximálně se je možné rozjet na 390 km/h. Na světě je pouhých sedm exemplářů, když cena za jeden Lykan je neuvěřitelných 68 milionů korun a jako bonus zákazník dostane velmi luxusní hodinky Cyrus Klepcys.

9. místo: Zenvo ST1

Zenvo ST1 je mnoha lidem neznámé, ale v současnosti mají bohatí nadšenci do rychlých aut jen několik málo možností, jak si koupit silnější a dražší vůz, než je tento dánský supersport. Zenvo ST1 má pod kapotou 7 litrový motor, který je schopen nabídnout výkon až 1 250 koní a kroutící moment neuvěřitelných 1 430 Nm. Zájemci o tento vůz s maximální rychlostí 375 km/h musí zaplatit asi 24 milionů korun. Zenvo ST1 nechybělo ani v pořadu Top Gear, ale Jeremy Clarkson s ním moc spokojený nebyl a dánský výrobce se proti jeho kritice celkem tvrdě ohrazoval. Britům auto kvůli závadě hořelo a tajemný Stig s ním jel kolo na čas po velmi mokré trati, čili nebylo možné udělat přímé srovnání se soupeři.