JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších stíhaček na světě

Nezbytnou součástí každé armády je co nejlépe vybavené letectvo, jehož součástí by mělo být i několik stíhaček. Není žádné překvapení, že ty nejlepší letadla mají v americké armádě, ale ztráta ruského letectva není moc velká a špičkový stroj dělají samozřejmě také v Číně.

10. F-18 Super Hornet

Tato velmi populární stíhačka se začala vyrábět v roce 1995 a od té doby se ujala hlavně v americkém a australském letectvu. Maximální možná rychlost je zhruba 1 900 km/h a možný dolet dosahuje až 3 330 km. V případě, že chcete zřídit soukromou armádu, tak by vás jeden kus vyšel na cca 67 milionů dolarů v závislosti na různém vybavení. Zajímavostí je také to, že na konstrukci tohoto letadla se podílelo také české Aero Vodochody.

9. Chengdu J-10

Tento letoun parkuje v hangárech čínské armády, několik těchto stíhaček má dále také Pakistán. Chengdu J-10 umí ničit jak letecké, tak pozemní cíle. První let proběhl v roce 1998 a v ostrém provozu se pohybuje od 2003. Maximální možná rychlost této čínské stíhačky je 2 300 km/h, ale dolet je celkem krátkých 1 850 km. Jedna taková Chengdu J-10 stojí přibližně 28 milionů dolarů