JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejnebezpečnějších zemí dle indexu světového míru

Světový index míru je žebříček, kterým se Institut pro ekonomii a mír (Institute for Economics and Peace – IEP) snaží podle mnoha parametrů změřit mírumilovnost jednotlivých zemí světa. Hodnotí se kritéria jako počty vražd, vězňů, vztahy se sousedními státy, politická stabilita, případná teroristická aktivita a další. Čím více bodů daný stát získá, tím je jeho pozice horší. A zde je desítka těch nejnebezpečnějších a nejméně mírumilovných zemí světě pro rok 2014.

10. místo: Severní Korea, 3 071

Severní Korea

Severní Korea podle očekávání okupuje přední pozice seznamu těch nejméně mírových zemí světa. Pro rok 2014 tato totalitní diktatura obsadila desátou nejhorší pozici. O této východoasijské zemi jsou zmínky v médiích prakticky neustále. Severokorejcům jsou odepřeny různé svobody a odpůrci režimu končí v pracovních táborech nebo popraveni. Vůdce Kim Čong-un poměrně pravidelně vyhrožuje sousední Jižní Korei nebo USA. Severní Korea se potýká s chudobou velké části obyvatel, ale pracuje na vlastní jaderné zbrani.

9. místo: Pákistán, 3 107

Pákistán

Mezi nejméně mírumilovné země je řazen také druhý nejlidnatější muslimský stát Pákistán, který se vypořádává s problémy jako terorismus, chudoba nebo negramotnost. Od roku 1948 je Pákistán s přestávkami v konfliktu se sousední Indií, když se přetahují o území Kašmíru. Jedná se o velmi sledovaný spor, jelikož obě země disponují jadernými zbraněmi. Velmi nebezpečná je také oblast sousedící s Afghánistánem, kde kvete černý obchod se zbraněmi a drogami.