JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejstarších a stále provozovaných horských drah

Dnešní nové horské dráhy se předhání v tom, která je nejvyšší, nejrychlejší nebo má nejlepší vývrtky. Ale své kouzlo mají i několik desetiletí staré atrakce, které jsou vhodnější také pro ty méně odvážné návštěvníky zábavních parků. Na světě dokonce existují i dráhy sloužící více než 100 let a pořád si dokáží nalézt své příznivce.

10. místo: Thunderhawk, Dorney Park, 1923

Pouť po nejstarších horských drahách světa zahajujeme v pensylvánském Allentownu v zábavním parku Dorney Park. Místní dráha Thunderhawk byla postavena už v roce 1923, ale její provoz byl zahájen o něco později 18. května 1924. Původně se jmenovala jednoduše jako The Coaster a k přejmenování na současný název došlo v roce 1989. I přes své stáří se řadí k těm nejpopulárnějším atrakcím v celém parku a pořád dokáže poskytnout solidní zážitek z jízdy. Za celou historii provozu se na Thunderhawk stala jen jedna nehoda a to, když se nejspíše vinou obsluhy 21. července 1990 srazily dva vozíky před výtahem na začátku jízdy. 17 lidí sice muselo do nemocnice, ale nejednalo se o nic vážného a provoz byl brzo po incidentu obnoven.

9. místo: Hullamvasut, Vidám park, 1922

Další z těch nejstarších dřevěných horských drah byla návštěvníkům k dispozici v budapešťském Vidám parku ještě do loňského září. Provoz parku musel být totiž v roce 2013 ukončen kvůli tomu, že sousední zoologická zahrada potřebovala více místa. Zprvu se zdálo, že je to konec legendární dráhy. Ta se ale nakonec zachovala v rámci nově otevřeného Holnemvolt Parku. Dráha Hullamvasut byla postavena už v roce 1922 a nabízí zhruba 1 kilometr dlouhou jízdu s převýšením 17 metrů a v nejrychlejších místech vozíky jezdí rychlostí až 40 km/h.