JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejstylovějších Lamborghini všech dob

Ferruccio Lamborghini, zakladatel světoznámé automobilky, se původně věnoval výrobě traktorů a jako vášnivý motorista měl ve své garáži i několik Ferrari. Nejčastější verze příběhu o vzniku značky je, že Lamborghini nebyl spokojený se spojkou svého Ferrari 250GT a kvůli tomu měl i spor s Enzem Ferrarim, který mu měl říci, ať radši jezdí traktorem. To ho motivovalo k založení vlastní automobilky, která zatím průběhu pěti desetiletí vytvořila několik kultovních a stylových sporťáků.

10. místo: Lamborghini Jalpa

Tento model Lamborghini vyrábělo téměř celá 80. léta, konkrétně od roku 1981 do 1988. Jalpa má velkou spojitost s modelem Silhouette od kterého převzala motor a celkově velmi podobný vzhled. Pod kapotou nalezneme motor V8 o objemu 3.5 litru, který dává výkon 255 koní. Lamborghini Jalpa dokázalo jet maximální rychlostí až 248 km/h a akceleraci z klidu na stovku umělo za asi 6 vteřin. Tyto údaje jsou dnes samozřejmě vzhledem ke stáří auta trochu horší. V podstatě se dá říci, že na tento model později navázalo Gallardo.

9. místo: Lamborghini Urraco

Reprezentantem 70. let je v tomto žebříčku Lamborghini Urraco. Italové v rozpětí let 1973 až 1979 vyrobili celkem 791 kusů, takže se dnes jedná o poměrně unikátní automobil. V produkci byly celkem tři verze a to P200, P250 a P300, které se samozřejmě odlišovaly pohonnou jednotkou pod kapotou, když pokaždé se jedná o V8 o objemech 2 litry, 2.5 litru nebo 3 litry. I dnes si tento soupeř pro Ferrari Dino a Maserati Merak najde své příznivce.