JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších měst na světě, Tokio má velký náskok

Největší města na světě se svým počtem obyvatel mohou rovnat mnoha státům, když násobně převyšují i počty obyvatel v České republice. První místo neohroženě drží japonské Tokio, ale ostatní pozice už jsou poměrně těsné a pořadí se dle různých výzkumů liší. Velkou roli hraje co vše je do dané metropole započítáváno a také datum posledního sčítání lidu. Seznam tedy přináší přibližnou desítku těch největších velkoměst a základních informace o nich.

10. místo: New York, USA – 20.5 milionů obyvatel


Velmi atraktivní zájezdy do New Yorku. Navštivte symbol USA

Nejlidnatější město Spojených států amerických založili Nizozemci roku 1624 a v roce 1790 už bylo největší v USA, když předstihlo Filadelfii. Ještě v 16. století tuto oblast obývali indiáni kmene Lenape, než ji v roce 1524 objevil italský cestovatel ve francouzských službách Giovanni da Verrazzano.

První evropská osídlení zde vybudovali Nizozemci, když začínali na území dnešního Manhattanu a toto koloniální město nazývali Nieuw Amsterdam. Peter Minuit měl od indiánů Manhattan odkoupit za 60 guldenů, což je asi dnešních 1000 dolarů. Legendy dokonce praví, že tento neuvěřitelně výhodný kup udělal za korálky v hodnotě 24 dolarů.

Nadvláda Holanďanů nad územím trvala do roku 1664, kdy ho dobyli Angličané a na počest Jakuba II. tehdejšího prince z Yorku a Albany a pozdějšího krále. Význam města díky místnímu přístavu velmi rostl a na Wall Street byl roku 1789 inaugurován první prezident George Washington. 19. století bylo ve jménu velkého přílivu obyvatel, což představovalo neustálý rozvoj města.New York si pozici velmi důležitého města udržel dodnes také díky nejdůležitějšímu finančnímu centru na Wall Street a sídle OSN.

Město za rok navštíví přes 50 milionů turistů, kteří jezdí obdivovat známé mrakodrapy na Manhattanu Chrysler Building, Empire State Building nebo nově také největší mrakodrap v USA One World Trade Center. Velmi atraktivní jsou také divadla na Broadwayi, muzeum Metropolitan Museum of Art, Rockefeller Center, Times Square, Central Park, Ellis Island a hlavně největší turistické lákadlo ze všech Socha Svobody, která byla to první co spatřily miliony imigrantů na své cestě do USA.

Arabské mořeAsieAvenida PaulistaAztécká říšeAztékovéBala VistaBasilica de GuadaloupeBataviaBixigaBom RetirBrazílieBritská IndieBroadwayCatedral de SéCatedral MetropolitanaCentral ParkČervená pevnostChrysler BuildingČínaCísařský palácCiudad de MéxicoDillíEdoEllis IslandEmpire State BuildingFavelaFilipínyGeorge WashingtonGiovanni da VerrazzanoHolandská Východní IndieHonsůhrobka Apolinaria MabiniHumájunova hrobkaHyundaiIndieIndonésieIntramurosJabotabekJakartaJaponskoJávaJayakartaJižní AmerikaJižní KoreaKalkataKaráčíKiaKorejské císařstvíkrálovský palác Kjongbokkungkrálovství SundyKutub minarletiště DžinnáhLGLiberdadeLuzonManhattanManilaMaynilamešita Istiqlalmešita Jama masjidMetropolitan Museum of ArtMexico CityMexikoMonumento as BandeirasMuhammad Alí Džinnáhnákupní čtvrť Mjong-dongnáměstí Tří kulturNew YorkNezahualcóyotlNieuw AmsterdamNizozemská východní IndieNové DillíNové ŠpanělskoOne World Trade CenterOscar NiemeyerOSNPakistánpalác Čchangdokkungpalác MalacanianParque do IbirapueraPavel z TarsuPeter Minuitpevnost SantiagoPirámide de CuicuilcoRockefeller CenterRua 25 de MarcoSamsungŠanghajSão PauloSeverní AmerikaShanghai TowerShanghai World Financial CenterŠimonosecká mírová smlouvaSocha svobodyšógunát TokugawaSoulSoul TowerStřední Amerikasultanát BantamTagalogTemplo MayorTenochtitlánTieteTimes SquareTokijská burzaTokijský zálivTokioTorre LatinoamericanaUNESCOuniverzita Santo TomasUSAVelká svatyněVelké zemětřesení v KantóWall StreetZócalo