JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 velmi zajímavých starověkých měst

Jistě všichni známe starověké civilizace, které žily v městech jako Babylón, Trója nebo Machu Picchu. Podobných míst bylo na celém světě bezpočet a dnes mnoho z nich slouží jako cíl turistů z celého světa, jelikož nabízejí podívanou na mnoho velmi pěkných památek. Většinou jejich existenci ukončila přírodní katastrofa, válečný konflikt nebo hromadné stěhování obyvatel.

10. místo: Mohendžodaro, Pákistán


Chcete zažít netradiční dobrodružství v Pákistánu? Zajímavé zájezdy zde

Cestu po zajímavých starověkých místech zahajujeme v pákistánském Mohendžodaru, které se nachází v provincii Sind. Starověké město o rozloze přibližně 85 hektarů leží na břehu Indu, ve své době se řadilo mezi jedno z center harappské kultury a obecně mezi nejvyspělejší města. Poslední lidské stopy jsou zde okolo roku 1900 před naším letopočtem, město znovu objevil v roce 1922 indický archeolog Rakhaldas Bandyopadhyay, ale první větší výzkumy byly pod taktovkou angličana Johna Marshalla.

9. místo: Efez, Turecko


Nabídka zajímavých a výhodných zájezdů do Turecka zde

Efez se řadí k nejdůležitějším památkám na území Turecka. Ve své době se jednalo o skutečné velkoměsto, na jehož území stál i jeden z původních sedmi divů světa Artemidin chrám, ze kterého zde dnes stojí jen jeden sloup. Efez hrál významnou roli i v životech mnoha osobností své doby. Město má speciální význam především pro křesťany z celého světa, jelikož po smrti Ježíše sem přesídlila jeho matka Maria, jejíž obydlí je dnes poutním místem. Později zde žila Máří Magdaléna a také apoštolové Jan a Pavel.