JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 zajímavostí a faktů ze světa LEGO stavebnic

LEGO se už po desetiletí řadí k těm nejoblíbenějším hračkám pro děti všech věkových kategorií. K velké popularitě těchto stavebnic výraznou měrou přispělo, že různobarevné kostičky jsou vzájemně kompatibilní a je z nich možné postavit prakticky cokoliv. To napomáhá jednomu z hlavních cílů tvůrců, kterým je rozvíjet představivost a kreativitu dětí. K LEGU se tak za dobu jeho historie navázala řada zajímavostí a tady je výběr deseti z nich.

10. místo: Historie delší než 80 let

Historie LEGA se začala psát v dánském Billundu v roce 1932 v malé tesařské dílně. Začátky této rodinné firmičky byly těžké, ale nakonec se všemi překážkami dokázali vypořádat a vybudovat jednoho z nejznámějších výrobců hraček na světě. Zakladatel Ole Kirk Christiansen si uvědomoval, že je potřeba vymyslet krátký a úderný název vystihující hraní s hračkami, což se mu podařilo. Jméno LEGO vytvořil ze začátečních písmen dánského sousloví „leg godt“, tedy v překladu něco jako „hrej si hezky“.

9. místo: Pokusy o padělání LEGA

COKObricks.jpg
*“COKObricks“ by Sonett72 at English Wikipedia – Transferred from  en.wikipedi  to Commons by  Premeditated Chaos  using CommonsHelper.. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

Vzhledem k obrovské popularitě LEGA není žádným překvapením, že se objevily i pokusy o vytvoření různých napodobenin. Tyto plagiátorské pokusy se odehrály v Číně, kde výrobce kostiček COKO okopíroval prakticky celou hlavní myšlenku. LEGO se tedy rozhodlo dát věc k soudu, který rozhodl o přerušení produkce a Číňané se také museli omluvit.