JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 zajímavých slavností a festivalů z celého světa

Po celém světě se koná bezpočet zajímavých a občas i nebezpečných tradičních slavností a festivalů. Na některých se běží z prudkého kopce, jinde po sobě lidé střílí vodu, hází rajčata nebo dokonce kamení.

10. místo: Up Helly Aa, Lerwick, Skotsko


Nabídka zajímavých zájezdů do Skotska zde

Městečko Lerwick na skotských Shetlandech je každoročně dějištěm velmi zajímavé vikingské slavnosti Up Helly Aa. Během oslav ulicemi pochoduje asi tisícovka vikingů ve zbroji s pochodněmi. Hlavním momentem je zapálení dlouhé vikingské lodi, do které všichni nahází své pochodně. To vše za doprovodu vikingských písní a tanců, během akce se točí i speciální pivo. Festival Up Helly Aa se v Lerwicku koná od roku 1880 a další slavnosti se odehrají 27. ledna 2015.

9. místo: Cascamorras, Baza, Španělsko


Nabídka atraktivních zájezdů a ubytování ve Španělsku zde

Města Guadix a Baza ve španělské provincii Granada hostí každý rok 6. září zajímavý festival Cascamorras. Dnešní oslavy jsou vzpomínka na dávný spor mezi dvěma městy o sošku Panny Marie oplakávající Krista. Slavnosti probíhají tak, že obyvatelé Guadix se vydají do Bazy za zmocněním cenné sošky. Aby získali cennost do svého vlastnictví, tak by měli zůstat čistí, ale obyvatelé Bazy se je snaží ušpinit tukem. Za pět století této tradice ještě nikdo neprošel.