JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset důvodů, proč se začít věnovat sportu

Sportování v rozumné míře má mnoho výhod a každý sportovní nadšenec má své důvody, proč se dané aktivitě věnuje. A tady je výběr deseti důvodů, proč začít.

10. Prodlouží život

Vědecké studie říkají, že aktivní životní styl může prodloužit délku života až o necelé dva roky.

9. Snižuje rizika zranění

Aktivnější lidé jsou méně náchylní na různá zranění, jelikož vytrénované tělo je odolnější v náročnějších situacích.

8. Pomůže s depresemi

Existují studie, které potvrzují, že pravidelné cvičení pomáhá lidem trpícími depresemi. Během cvičení se uvolňují endorfiny, které dodávají pozitivní pocit a odvrací pocit deprese.

7. Cvičení zvyšuje sebevědomí

Překonávání vlastních možností je určitě povzbuzující. Na sebevědomí může dobře působit také sportovnější postava, která se časem dostaví.

6. Pohyb zvětšuje hybnost lidí trpících artritidou

Odborníci na zdraví doporučují nemocným artritidou cvičit určité cviky, které pomáhají mírnit bolest a zlepšovat hybnost kloubů.

5. Snižuje riziko vzniku obezity

Toto je jeden z hlavních důvodů, proč se někdo dá na sport. Samotným pohybem se hubne a obecně je to i prevence před nabráním nadbytečných kil.

4. Zpomaluje sarkopenii

Sarkopenie je úbytek svalové hmoty při stáří. A pravidelné cvičení může sehrát významnou roli v řešení těchto komplikací.

3. Zlepšuje zdraví pohybového systému

To je také poměrně jasné. V případě pravidelného pohybu a cvičení jsou procvičované části těla zdravější a silnější.

2. Díky sportu jste chytřejší

Jsou vědecké studie, které uvádí, že cvičení má souvislost s chytrostí. Poslední výzkumy neurovědy naznačují, že sportování podporuje přemýšlení.

1. Snižuje riziko rakoviny tlustého střeva

Lidé kteří tráví hodně času chůzí a dalšími fyzickými aktivitami nejsou tak často diagnostikováni s rakovinou tlustého střeva. A studie dále potvrzují, že fyzicky aktivní lidé mají větší šanci na vyléčení.