JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset neuvěřitelností z Guinnessovy knihy rekordů

Guinnessova kniha rekordů byla úplně poprvé v nákladu 1000 kusů vydána v roce 1954 na popud sira Hugha Beavera, který byl ředitelem pivovaru Guinness. Beaver se na jednom večírku dostal do sporu o to, které lovné ptactvo je v Evropě nejrychlejší. Nemohl se dopátrat věrohodného zdroje a také ho napadlo, že určitě existují další podobné hospodské spory, které by potřebovaly věrohodně ověřit. A tak vznikla kniha, která si téměř ihned získala velkou popularitu po celém světě. Za dlouhá léta zahrnuje velké množství rekordů ze všech možných oblastí a tady je výběr deseti zajímavých záznamů.

10. místo: Nejvyšší věž z lega

Lego se bezpochyby řadí k těm nejpopulárnějším hračkám na světě po dlouhá desetiletí. Ale dánské kostičky je možné využít i jinak, než jako zábavu v dětském pokoji. O čem se přesvědčili koncem letošního května v Budapešti, kde vznikla největší věž postavená z lega, která měřila 36 metrů.

9. místo: Nejdelší doutník

Asi není žádným překvapením, že nejdelší doutník byl vyroben na Kubě. Stalo se tak na v Havaně, kde Jose Castelar Cueto vyrobil doutník dlouhý 81.80 metru. Jose svou práci započal 25. dubna 2011, finální výtvor měl hotový 2. května a měření proběhlo hned následující den.