JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset věcí, které pomohli vymyslet v NASA

Americkou agenturu NASA, která se zabývá kosmickým programem a letectvím, zná asi každý. Zdejší vědci se podíleli na vytvoření mnoha převratných vynálezů a tady je výběr deseti, které běžně používají milióny lidí.

10. Sluneční brýle

sluneční brýle

Věc, která je dnes hlavně módní záležitostí má původ ve výzkumu NASA. Je to jednoduché, někteří pracovníci bývali v práci vystavováni různým silným světlům a tak vznikla nutnost chránit jejich zrak před možným poškozením. Jako inspirace posloužili draví ptáci, kterým oči před škodlivým zářením chrání speciální olej. Časem tyto poznatky začaly být úžívány běžně proti slunečním paprskům.

9. Kuchyňské čističky vod

Kuchyňské čističky vod nabírají poslední dobou na popularitě a k jejich vzniku také výrazně přispěli potřeby NASA. Kosmonauti při vesmírných misích potřebují poměrně hodně vody a staré metody byly dost nákladné až recyklování vody pomocí osmózy přineslo výrazné úspory. A z těchto technologií vyházejí i stroje pro domácí užití.

8. Nářadí na baterky

Dnes je pro každého kutila samozřejmé, že nemusí za vrtačkou tahat kabel od elektřiny, ale nebylo tomu tak vždy. Svůj podíl na dnešním stavu má také NASA. Původ má vše u cest na Měsíc, jelikož zde se objevila potřeba vyrobit malé příslušenství s nízkou spotřebou. Na pomoc přispěchala i společnost Black & Decker, která se podílela na výrobě nářadí pro tyto mise.