JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Deset zajímavých faktů o vlajkách, které jste nevěděli

Každá země má svou vlajku jako jeden z hlavních symbolů a poznávacích znaků. Některé zaujmou pozornost svým atraktivním nebo netradičním vzhledem, to za jinými se skrývají zajímavé příběhy. Vzhledem k tomu, že na světě je okolo dvou stovek států s tím, že nové neustále vznikají a jiné postupně zanikají, tak v oblasti vlajek je možné narazit na mnoho zajímavostí. A tady je výběr deseti z nich.

10. místo: Tvary vlajek

vlajka Nepálu

Drtivá většina států má vlajku obdelníkového tvaru, ovšem je možné najít i několik výjimek. Například Švýcarsko a Vatikán jsou jediné dvě země, jejichž vlajky jsou čtverce. To ale není vše. Je zde jeden stát, který se absolutně vymyká a jeho vlajka není žádný čtyřúhelník. Horský Nepál má totiž vlajku připomínající polovinu vánočního stromečku. A tedy skládající se ze dvou trojúhelníků.

9. místo: Libye

vlajka Libye

Vlajky jsou často tvořeny různými pruhy, které občas překrývají nejrůznější obrazce se vztahem k daným státům. To ale neplatí vždy. Některé vlajky se mohou pochlubit velkou jednoduchostí. V historii se dokonce objevily případy jednobarevných vlajek. Například Libye pod vládou Muammara Kaddáfího v letech 1977 až 2011 používala čistě zelenou. Podobný případ byla také Francie, která v rozmezí let 1815 až 1830 používala vlajkou v bílé barvě.