JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Desítka neuvěřitelně pěkných míst napříč Asií

Největší a nejlidnatější kontinent nabízí svým návštěvníkům bezpočet velmi atraktivních lokalit. Zástupy turistů z celého světa jezdí do Asie obdivovat divy přírody, starobylé městské části nebo dechberoucí chrámy.

10. místo: Lhasa, Tibet


Podívejte se za tibetskými mnichy. Atraktivní zájezdy do Tibetu zde

Hlavní město Tibetu Lhasa je jedno z těch velmi zajímavých míst, když přitahuje hlavně přívržence buddhismu, jelikož se jedná o jeho hlavní tibetské centrum. S nadmořskou výškou zhruba 3 3650 metrů je Lhasa jedno z nejvýše položených měst světa. Velkou duchovní důležitost Lhase dodává fakt, že je sídlem dalajlámy. Turistika je pro tuto oblast výrazným zdrojem příjmů a tím hlavním lákadlem pro navštívení jsou především palác Potála a Norbulingka, když obě tyto památky nechybí na seznamu světového dědictví. Mezi další významné stavby patří kláštery Sera a Däpung. Důležitý je také buddhistický chrám Džókhang, ve kterém jsou podle tradice uchovány sochy Buddhy.

9. místo: Luang Prabang, Laos


Chcete zažít Laos na vlastní kůži? Zajímavé zájezdy a ubytování zde

Mezi atraktivní asijská místa se řadí také laoské město Luang Prabang, které svou roli sehrálo především v minulosti, kdy se postupně stalo hlavním městem několika říší. Luang Prabang bylo hlavním městem významného městského státu, později říše Lan Xang a po jejím rozpadu roku 1707 centrem Království Luang Prabang. Ve 2. polovině 19. století do oblasti přišli Francouzi a království stalo protektorátem Francouzské Indočíny. Poté, co roku 1953 Laos získal nezávislost, tak se hlavní město stalo Vientiane, ale král sídlil v Luang Prabangu. Ale v roce 1975 město dobyly komunisté, nastal únik obyvatel a také úpadek dříve významného města. Díky zajímavé minulosti se v Luang Prabang nachází několik zajímavých staveb jako například klášter Wat Xieng Thong nebo stúpa That Chomsi a v okolí jsou také atraktivní vodopády.