JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Desítka těch nejvíce bizarních a kuriózních fobií

Různými fobiemi trpí velká část lidstva. Mezi ty nejčastější a také nejznámější patří strach z výšek, hadů nebo pavouků. Ale děsit se je možné prakticky čehokoli, klidně mostů nebo žluté barvy.

10. místo: Ombrofobie

Mezi ty nejbizarnější fobie na světě se může bez problémů řadit ombrofobie, což je strach z deště. Lidé trpící tímto problémem by se tedy měli vyhnout návštěvě vrcholu hory Waialeale na havajském ostrově Kauai, což je nejdeštivější místo světa, když roční srážky zde dosahují přes 12 metrů.

9. místo: Efebifobie

Poměrně kuriózní je také efebifobie, což je strach z dětí a teenagerů. Je tedy jasné, že efebifobik by to měl velmi těžké, kdyby pracoval například jako učitel.

8. místo: Xanthofobie

Jedná se o strach ze žluté barvy, ale špatné pocity vyvolává také samotné slovo žlutá. Xanthofobie je velkou překážkou v konzumaci citrónů nebo banánů.

7. místo: Coulrofobie

Coulrofobií trpí především děti, ale je možné ji zpozorovat i u dospělých. V případě této fobie se jedná o panickou hrůzu z klaunů.

6. místo: Hylofobie

Trpět hylofobií není nic příjemného, jelikož to je strach z lesů. Těmto lidem je tedy zapovězeno navštěvovat také různé parky. Ještě extrémnější forma této fóbie je dendrofobie, což je strach ze stromů.

5. místo: Nomofobie

Nomofobie je v dnešní době jistě jednou z nejrozšířenějších fóbií po celém světě. Jedná se totiž o strach ze ztráty signálu, vybití baterie nebo jiné formy telefonní nedostupnosti.

4. místo: Gefyrofobie

Gefyrofobie je jedna z těch fóbií, které mohou hodně zásadně ovlivňovat každodenní život postiženého. Jedná se totiž o strach z mostů. Gefyrofobici mají problémy mosty přejít nebo přejet, což může být velká komplikace.

3. místo: Papafobie

Velmi kuriózní je také papafobie, jelikož lidé trpící tímto problémem mají strach z papeže. V posledních měsících u těchto lidí jistě nastala zvýšená frekvence projevů této fóbie, jelikož nový papež František se těší velké popularitě a v porovnání s předchůdcem je více vidět.

2. místo: Hippopotomonstrosesquipedaliofobie

Už samotný název Hippopotomonstrosesquipedaliofobie slouží jako takový spouštěč této fobie, jelikož se jedná o strach z dlouhých a velmi složitých slov.

1. místo: Fobofobie

Pravděpodobně nejbizarnější fobií na světě je fobofobie, což je v podstatě strach z vlastního strachu. Tito lidé tedy například, když uvidí pavouka, mají strach, že dostanou arachnofobii. Fobofobií často trpí lidé poznamenaní jinými fobiemi a mají panickou hrůzu z jejich projevení a to samo o sobě vede k dalšímu strachu.