JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Desítka velmi nebezpečných zástupců zvířecí řiše

Vědci spočítali, že na světě žije zhruba 7.8 milionu živočichů a mnoho z nich je skutečně nebezpečných, ať už člověku nebo jiným zvířatům. Některé z těchto zvířat jsou nepřehlédnutelné mnoha set kilové kolosy, naopak jiné jsou v podstatě neviditelné. Ale jedno mají společné a to, že jejich obětem často není pomoci.

10. místo: Štír smrtonoš

Štír Smrtonoš

Už jméno tohoto štíra napovídá, že setkání s ním může být pro všechno živé osudové. Má nejúčinnější jed ze všech štírů, ale více obětí má na svědomí štír tlustorepý, který používá větší dávky jedu. To nemění nic na tom, že chov smrtonoše není doporučován. Má nejbolestivější štíří bodnutí, kdy se příznaky stupňují od bolesti břišních svalů až po smrt zástavou dechu, která nastává zpravidla za 2 až 3 dny.

9. místo: Afrikanizované včely

Afrikanizované včely

Někdy jsou nazývány taky jako zabijácké včely a vzniky roku 1957 v Brazílii zkřížením místních včel s africkýma, ale omylem uletěly a začaly se šířit napříč Amerikou. Na pohled nejsou od běžných včel rozeznatelné, ale vyznačují se mnohem agresivnějším chováním. Při útoku jsou do svých obětí schopné vpravit tolik jedu, že by to zabilo i koně. Ale mají i jednu výhodu a to, že jsou nejproduktivnější výrobci medu na světě.