JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Desítka zajímavých informací o lidském mozku

Mozek je spolu se srdcem jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Stará se o řízení a kontrolu všech tělesných funkcí jako jsou trávení, pohyb, řeč, přemýšlení a všechny další. A tady je desítka zajímavostí ohledně tohoto orgánu.

10. místo: Je nejtlustší část těla

Mozek je tou vůbec nejtučnější části těla každého člověka, když ho z 60 procent tvoří tuk. Jestli může mozek dospělého člověka vážit zhruba 1.5 kilogramu, tak to znamená až 900 gramů tuku.

9. místo: Necítí žádný dotek

To, že mozek necítí žádnou bolest a dotyk je využíváno například při různých operacích. Doktoři tedy nemusí pacienta uspat a mohou mu operovat mozek za vědomí.

8. místo: Je schopný generovat 25 wattů

Náš mozek by se dal v podstatě použít i jako taková malá elektrárna. Produkuje asi 25 wattů energie, což by stačilo například na provozování žárovky.

7. místo: Velký mozek neznačí velkou inteligenci

Obecné přesvědčení mezi lidmi je takové, že velký mozek by měl znamenat velkou chytrost. Ale opak je pravdou, lidé jako Albert Einstein měli poměrně malé mozky.

6. místo: Velikost mozku

Mozek je jedna z těch částí těla, která nemění svou velikost už od narození. To je také důvod, proč mají malé děti větší hlavu v poměru ke zbytku těla.