JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Formule 1: Výběr deseti velmi zajímavých rekordů

Aktuální sezóna formule 1 je už ve své druhé polovině, když souboj o titul mezi Nicem Rosbergem a Lewisem Hamiltonem píše další kapitolu dějin královny motorsportu. V historii byl nastaven velký počet všemožných rekordů týkajících se rychlosti, jednotlivých okruhů nebo věku závodníků. A tady je deset z nich.

10. místo: Louis Chiron – nejstarší závodník

Monacký závodník Louis Chiron zahájil svou kariéru počátkem 20. let minulého století a vyzkoušel auta mnoha značek jako Bugatti, Mercedes, Delage nebo Alfa Romeo. Chiron dokázal nastavit rekord, který už nikdo nepřekoná a to když do domácí grand prix nastoupil ve věku 55 let a 292 dní a dojel šestý. Monačan si získal velkou popularitu v tehdejším Československu, díky mnoha úspěšným závodům na brněnském okruhu a i dnes se říká „Jezdí jako Chiron.“, což je odkaz na jeho rychlý a jedinečny styl jízdy.

9. místo: Jaime Alguersuari – nejmladší závodník

Prozatím nejmladším závodníkem, který zasáhl do formule 1 je Jaime Alguersuari, když svůj první závod odjel v Maďarsku v roce 2009. Tehdy měl tento Španěl 19 let a 125 dní, čímž se zároveň stal historicky prvním závodníkem narozeným v 90. letech. Alguersuari s týmem Toro Rosso pokračoval ještě v sezónách 2010 a 2011, čili i své působení v královně motorsportu ukončil v mladém věku. Momentálně bude závodit v nové sérii elektrických formulí Formula E za tým Virgin.