JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Rusko: TOP10 nejzajímavějších turistických atrakcí

Největší země světa je schopna nabídnout mnoho rozličných cestovatelských zážitků od poznávání bohaté a jedinečné přírody po prohlídky významných historických a kulturních památek. V desítce těch nejatraktivnějších míst samozřejmě nemohou chybět světoznámé moskevské a petrohradské památky nebo nejhlubší světové jezero Bajkal.

10. místo: Chrám svaté Žofie, Novgorod

Chrám svaté Žofie je nejstarší zachovaný křesťanský chrám v Rusku, když byl postaven v letech 1045 až 1050. Velké stáří je částečně způsobeno také tím, že Novgorod se řadí k nejstarším ruským městům. Založeno bylo v polovině 10. století a místní lidé potřebovali důstojné místo pro své duchovní záležitosti. Tato 38 metrů vysoká stavba se ihned stala jednou z dominant a symbolů Novgorodu. Chrám svaté Žofie má pětici kupolí, když jedna hlavní je pozlacená a ostatní jsou postříbřené. Atraktivní je také interiér obsahující jedny z nejkrásnějších fresek v celém Rusku jako například freska císaře Konstantina a jeho matky svaté Heleny.

9. místo: Údolí gejzírů

Údolí gejzírů na Kamčatce je jediné gejzírové pole v Eurasii a jedno z největších na světě. Celkem se na tomto území rozprostírá na 200 gejzírů, když ten největší tryská vodu do výšky zhruba 30 metrů a jeho pára stoupá až do 100 metrů. Kromě toho je zde k vidění mnoho teplých pramenů a také bahenních sopek. Vrámci Kamčatky je Údolí gejzírů jedno z nejznámějších turistických míst, ale i přesto se roční návštěvnost pohybuje okolo 3 tisíc lidí. Je nutné se pohybovat jen po vyznačených trasách a to s průvodcem. Roku 2007 byly v oblasti velké sesuvy bahna, které zavalily i velkou část gejzírů, ty se ale časem téměř všechny obnovily.