JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

TOP 10 nejvýdělečnějších animáků tohoto tisíciletí

Historie animovaných filmů se začala psát roku 1937 snímkem Sněhurka a sedm trpaslíků, kterému nechyběly barvy ani zvuk. Na jednotlivých počinech, které vznikaly v několika posledních desetiletích, je vidět, jak se vyvíjely technologie pro tvorbu animací.

Dnešní filmy ve 3D s bezchybným zvukem byly dříve jen v představách některých vizionářů, dnes jsou samozřejmostí moderních kin. Nejúspěšnější příběhy dokáží svým tvůrcům vydělat stovky milionů dolarů, když drtivá většina těch nejziskovějších měla první promítání až ve 21. století. Desítku nejlepších by dokázal narušit jen Lví král z roku 1994, který dokázal vydělat zhruba 988 milionů dolarů.

10. místo: Madagaskar 3 (2012) – 747 milionů dolarů

v

Třetí dobrodružství lva Alexe, hrošice Glorie, zebry Martyho a žirafáka Melmana zavedlo skupinu kamarádů do evropského centra luxusu a hazardu Monte Carla, kde samozřejmě způsobili velkou paniku. Na útěku před agentkou z organizace na odchyt zvěře se museli připojit k cirkusu, který měl namířeno stejně jako oni do New Yorku.

Jako vždy je potkalo mnoho neuvěřitelných a vtipných příhod, které si získaly mnoho fandů po celém světě. Takže i třetí díl této série byl velmi úspěšný, když od diváků vybral celkem 747 milionů dolarů a také získal několik ocenění.

9. místo: Shrek: Zvonec a konec (2010) – 753 milionů dolarů

I čtvrtý plnohodnotný film se Shrekem v roce 2010 přilákal do kin mnoho rodin s dětmi, které zajímalo, jakým způsobem bude pokračovat příběh Shreka a Fiony. Hlavním postavám v originále znovu vypůjčily svůj hlas hvězdy jako Mike Myers (Shrek), Cameron Diaz (Fiona), Eddie Murphy (Oslík) nebo Antonio Banderas (Kocour v botách). Celkové tržby se dostaly na 753 milionů dolarů a tím se řadí na deváté místo mezi těmi nejziskovějšími animovanými filmy tohoto tisíciletí. Například Eddie Murphy za svou roli vyhrál v roce 2011 Kids’ Choice Awards za nejlepší hlas.