JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

TOP10 faktů, které je dobré vědět o Tour de France

Pohledy velké části sportovních fanoušků celého světa v těchto dnech míří do Francie, kde se koná slavná Tour de France. Obtížný třítýdenní závod, který každoročně začátkem prázdnin prověřuje schopnosti těch nejlepších cyklistů. Tady se už po desetiletí utvářejí ty nejnapínavější sportovní příběhy.

10. místo: Tour se jezdí více než 100 let

Tour de France má letos na program už svůj 103. ročník, čímž se řadí k nejstarším cyklistickým závodům na světě. Poprvé se jela už v roce 1903, když jediné přestávky se z pochopitelných důvodů odehrály během obou světových válek. Zajímavostí je, že závod byl založen původně jako propagační akce novin L’Auto, což je předchůdce dnešního listu l’Equipe. A to především proto, že konkurenční listy Le Petit Journal a Le Vélo už své závody sponzorovaly.

9. místo: Závodníci ujedou tisíce kilometrů

Vzhledem k tomu, že se závodí tři týdny a některé etapy měří i přes 200 km, tak je jasné, že závodníci zvládnou našlapat hodně přes 3 000 kilometrů. Letošní ročník 2016 se skládá z devíti rovinatých, jedné kopcovité a devíti horských etap. K tomu jezdci absolvují ještě dvě individuální časovky. A to vše měří přesně 3 515 kilometrů. Nejextrémnější v tomto ohledu byla jubilejní dvacátá Tour de France v roce 1926, jejíž trasa měřila neuvěřitelných 5 745 kilometrů. Trať byla tehdy rozdělena na sedmnáct etap a pokoušela se kopírovat francouzské státní hranice.