JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

TOP10 nejhorších hesel, která jsou úplně běžná

Zvolení dostatečně silného hesla pro přístup k počítači nebo různým službám je úkol, který absolvoval snad každý. Ideálně by heslo mělo obsahovat několik číslic, písmen a různých speciálních znaků. Ale realita je často jiná, což každoročně potvrzuje také žebříček společnosti SplashData, který ukazuje nejhloupější hesla uplynulého roku. Výsledky nejnovějšího vydání pro loňský rok je možné aplikovat i obecně, jelikož každoroční změny v pořadí nejsou nijak dramatické.

10. místo: adobe123

Už z názvu je jasné, k čemu je toto heslo používáno nejčastěji. S největší pravděpodobností to budou různé služby a aplikace od společnosti Adobe vyrábějící například populární Photoshop.

9. místo: iloveyou

Deváté místo mezi těmi nejhoršími hesly patří spojení iloveyou, když oproti minulému měření poskočilo o dvě pozice. Takové heslo je určitě bezpečnější než číselná postupka, ale i tak by na jeho odhalení stačilo jen několik pokusů.

8. místo: 1234567

Z číselných hesel se v desítce nejhorších jako nejlepší umístila tato postupka. 1324567 své heslo volí nejspíše ti, kteří sedmičku považují za své šťastné číslo.

7. místo: 111111

Není snad nic jednoduššího než si jako heslo nastavit opakující se stejný znak. Z tohoto pohledu je nejúspěšnější 111111 a sedmé místo je oproti měření v roce 2012 posun o dvě pozice vpřed.

6. místo: 123456789

Žádným překvapením nejspíše není ani to, že do desítky se propracovala nejvyšší možná postupka, kterou můžeme na klávesnici naťukat.

5. místo: abc123

Toto je velmi špatná možnost co vložit do políčka pro heslo, když je požadováno šest znaků, mezi kterými musí být zastoupeny písmena i číslice.

4. místo: qwerty

Českou alternativou k tomuto čtvrtému nejhloupějšímu heslu je qwertz. Jelikož se jedná o prvních šest písmen na klávesnici, tak je jeho obliba více než jasná.

3. místo: 12345678

Někdy je při vytváření hesla nutné vložit minimálně osm znaků a právě 12345678 je v tomto případě ta nejhorší možná možnost. V žebříčku těch nejhorších hesel si stabilně drží bronzovou pozici.

2. místo: password

Velmi hloupé a nezodpovědné je bezpochyby také nastavení hesla na slovo „heslo“ ve svém rodném jazyce. S jeho prolomením bude případný záškodník hotov za pár vteřin.

1. místo: 123456

Velmi častý požadavek na vytvářené heslo je zadat minimálně šest znaků. V případě, že někomu vůbec nezáleží na svých datech, tak se přímo nabízí postupka 123456.