JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

TOP10 nejrychlejších ptáků na světě

Dnešní ptáci jsou považování za přímé potomky dinosaurů, kteří přežili velké vymírání druhů a jejich nejbližší příbuzní jsou krokodýli. Ptáky můžeme označit také za nejrychlejší tvory, kteří obývají tuto planetu, když ti nejlepší umí vyvinout rychlost přes 300 km/h.

10. místo: Kajka mořská – 113 km/h

Jak už jméno napovídá, tak tuto kajku je možné spatřit u moře, když se často zdržuje u různých zálivů nebo ostrůvků. Hnízda si staví zpravidla na kamenitém pobřeží a žije v koloniích. Jídelníček kajky mořské tvoří z velké části mlži, pro které se umí potopit až 25 metrů hluboko. Zajímavé je, že umí vydržet až 3 minuty pod vodou. Maximální rychlost tohoto ptáka ve vzduchu činí 113 km/h.

9. místo: Polák dlouhozobý – 116 km/h

Poláci jsou skupina kachen skládající se ze tří rodů Marmaronetta, Netta a Aythya do kterého spadají právě poláci dlouhozobí. Tento pták se v největší míře vyskytuje na území Severní Ameriky. Polák dlouhozobý dorůstá 48 až 56 centimetrů na délku a rozpětí křídel se pohybuje zhruba v rozmezí 79 až 89 centimetrů. Ti nejtěžší jedinci váží až 1.5 kila. Mnoho času tráví na vodě, když se umí i potápět. Ale poláku dlouhozubému to jde i ve vzduchu, což potvrzuje svou maximální rychlostí 116 km/h.