JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

Výběr deseti kriticky ohrožených zvířat

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) vydává každé dva roky tzv. červený seznam IUCN, který obsahuje ohrožené zvířecí i rostlinné druhy z celého světa. Poslední vydání z roku 2012 zahrnuje téměř 64 tisíc záznamů, ze kterých je asi 20 tisíc ohroženo vyhynutím. A právě deset kriticky ohrožených zvířat si přiblížíme v tomto seznamu.

10. Saola

O tomto sudokopytníkovi jste nejspíše neslyšeli, ale jedná se o kriticky ohrožený druh, který žije v jihovýchodní Asii v deštném pralese na rozhraní států Vietnam a Laos. K objevení saoly došlo až v roce 1992 podle nalezených ostatků. Přímých kontaktů s člověkem proběhlo velmi málo, čili existuje jen pár záznamů. Podle odhadů by měly žít řádově stovky kusů, podle pesimistických výpočtů jen desítky.

9. Gorila nigerijská

Mezi skutečně kriticky ohrožené druhy se řadí také gorila nigerijská, jelikož na celém světě by mělo žít něco mezi 200 až 300 kusy. Tyto gorily obývají pohraniční oblast mezi Nigérii a Kamerunem, když se vyskytují na území o rozloze zhruba 12 000 kilometrů čtverečních. Uvidět některou na vlastní oči je velmi obtížné také proto, že jsou velmi samotářské a vyhýbají se lidem.