JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 bojových umění, které vás dostanou z nebezpečí

4. místo: Taekwondo

Populární bojové umění, které se zrodilo v Koreji – Tae znamená rána nohou, Kwon boj s holýma rukama a Do je prostě cesta, ve smyslu duchovního pokroku. Tedy tři v jednom, dá se říci. Bez sebemenších zbraní, bez zákeřností samozřejmě. Máte tu jen svoje tělo, které se musí neustále učit a zdokonalovat, to je podstata Taekwonda. Sport se poprvé představil na letních olympijských hrách v Sydney v roce 2000.

Zdvořile, čestně a nezdolně, deset stupňů žáka a deset stupňů mistra. Cílem bojovníků je život, pokud možno, v míru. Důležité je také poslouchat sonbe (tedy de facto majitele vyššího pásku). Trénink je sice náročný, ale přinese své ovoce, pokud je bojovník trpělivý.

Nosí se čistě bílá uniforma – nový začátek a morální čistota v jednom. Barva pásku pak odráží zkušenosti – bílá je na startu, černá je u skutečných lídrů skupiny. Taekwondo má i český svaz, který byl založen v únoru 1991. Tento stále populárnější sport si tak můžete vyzkoušet i v českých halách a tělocvičnách.

3. místo: Aikido

Japonské bojové umění, kdy jde tělo ruku v ruce s duší. Aikido má za sebou více než osmdesát let, jeho průkopníkem po celém světě byl dlouhá léta i populární herec Steven Seagal, v Japonsku se pak o rozvoj tohoto trendu postaral jistý Morihei Uešiba. Při Aikidu nejde jen o pohyby a postoje, ale pracujete při výuce s některými klasickými zbraněmi – hůl, nůž a meč pro začátek stačí, při tréninku se samozřejmě používá i meč ze dřeva.

V Aikidu jde, snad jako v každém dalším bojovém umění, v první řadě o sebekontrolu a výhradní sebeobranu. Jednoduše, ai znamená harmonie těla i ducha, ki energie a dó je cesta – pochopitelně spíš duchovní než jakákoliv jiná. První neasijskou zemí, kde se Aikido rozšířilo, byla Francie. Bylo to zejména v rámci oddílů juda, s nímž pojí Aikido jistá příbuznost.

Není tak fyzicky náročné jako třeba právě judo nebo karate a profesionálové v těchto sportech se mu věnují hlavně v pokročilejším věku. Do kurzů Aikida se ale lze přihlásit i v opravdu útlém věku, prohlédněte si nabídku českých učitelů. K dispozici snad v každém krajském městě.