JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 bojových umění, které vás dostanou z nebezpečí

2. místo: Jiu Jitsu

Další z rodiny japonských bojových umění, které se ovšem rozšířilo snad po celém světě. Zpopularizovat je pomohla i filmová trilogie Matrix, kde se Keanu Reeves jako hlavní hrdina neustále ohání bleskovými kopy a údery v tomto stylu. Jde o bojové umění, co ocenili už samurajové.

Jiu znamená jemnost a Jitsu techniku, v kombinaci je to pak v zásadě nepřekonatelná záležitost. Jak by asi zněl prodejní slogan tohoto bojového umění – v jemnosti je síla. Používají se malé zbraně, ale nejsou až tolik důležité – bojový systém je dost dobře úspěšný i s holýma rukama.

Nejde však jen o nějaké bezduché rány pěstí. Naopak, využít protivníkův vztek a útok je cílem zkušeného bojovníka. Jde o boj zblízka, který se může odehrávat klidně i na zemi, spíše však v rámci klasického bojového postoje.

Jiu Jitsu se učí i příslušníci bezpečnostních složek napříč politickými režimy nebo kulturními okruhy zrovna. Je to totiž zcela univerzální bojový sport, strýček juda nebo aikida, což jsou dvě další velmi oblíbená bojová umění napříč celým světem.

1. místo: Krav Maga

Jde o původně izraelské bojové umění, které se rozšířilo i do americké či belgické armády. Vlastně znamená jednoduše v překladu – boj tváří v tvář. Na začátku se zápasníci ukloní, pozdraví výrazem „Kida!“ a nakloní se dopředu, pak může celá akce začít.

Krav Maga ale připravuje vojáky nebo příslušníky ozbrojených složek i na boj proti přesile nebo skutečnou bitvu, ve které má protivník pušku, granát nebo nůž. Díky tomuto bojovému umění by měl obstát v podobné situaci každý.

Průkopníkem Krav Magy byl rodák z Bratislavy Imrich Lichtenfeld, později známý také jako Imi Sde-Or, jenž na začátku čtyřicátých let minulého století uprchl před nacisty do tehdejší Palestiny a později, od roku 1948, pak cvičil izraelské ozbrojené složky.

Co je u tohoto stylu důležité? Být co možná nejefektivnější, nezranit se a reagovat vždy správně – to znamená i projevit značnou míru sebeovládání. Krav Maga je stylem boje v podstatě defenzivním a díky své efektivnosti dokáže pomoci i v situacích, kde jde doslova o život.