JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších hor na světě

4. místo: Lhoce – 8516 metrů, Himálaj, Čína/Indie


Poprvé se o zdolání vrcholu Lhoce pokoušela mezinárodní expedice v roce 1955, pohříchu ale nebyla úspěšná a prvovýstup se podařil až o rok později Švýcarům Fritzi Luchsingerovi s Ernstem Reissem. Celkově se v běhu desetiletí pokusilo o Lhoce takřka tři sta dobrodruhů, z nichž ale jedenáct zaplatilo za svou odvahu životem (včetně tří Čechů v roce 2012). První z Čechů, kdo dobyl Lhoce, byl v roce 1979 Ivan Exnar.

3. místo: Kančendženga – 8586 metrů, Himálaj, Indie/Nepál


Do poloviny devatenáctého století byla považována za nejvyšší vrchol světa, ale díky britským geologům se dostala až na třetí místo. Nejvyšší hora Indie – Kančendženga – byla v historii pokořena i čtveřicí Čechů a Slováků (1981, Záhoranský, Psotka a 2002 Jaroš, Minařík).

Z náboženských důvodů není možné dobýt tuto horu z každé přístupné cesty, tudíž je výstup ještě o poznání těžší. Je také zrádná kvůli změnám počasí v létě, v roce 1992 jim padla za oběť mimo jiné slavná polská horolezkyně Wanda Rutkiewiczová. První zdolání Kančedžengy si připsala na svůj vrub britská expedice, dvojice George Band a Joe Brown se radovali už v roce 1955.