JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších hor na světě

2. místo: K2 – 8611 metrů, Karákóram, Čína/Pákistán


Druhá nejvyšší hora na světě, která nosí horolezcům často smůlu. Má za sebou totiž nejvíc neúspěšných pokusů o zdolání, poprvé ji dobyli až v létě 1954 Italové Achille Compagnoni a Lino Lacedelli. Prvním, kdo na ni vystoupal dvakrát za sebou, se stal český horolezec Josef Rakoncaj.

I když K2 zdolalo více než tři stovky horolezců, nejméně osmdesát jich zde také bohužel zahynulo. Nejtragičtějším byl rok 1986, který stál život hned třináct lidí. Původně se říkalo K2 Čhogori, což znamená v dialektu zdejších starousedlíků prostě „Velká hora“. Ze slavných osobností zdolal K2 i někdejší pražský primátor Pavel Bém.

1. místo: Mount Everest – 8848 metrů, Himálaj, Čína/Nepál


Poprvé byl jeho vrchol pokořen Edmundem Hillarym v květnu 1953 (neměli bychom zapomenout jeho věrného šerpu Tenzinga Norgaye). Nejvyšší z osmitisícovek se nachází poblíž povodí řeky Gangy, v tibetštině se jí říká Džo-mo-lang-ma, tedy „Matka světa“. My však samozřejmě častěji používáme název Everest, pocházející ještě z britských koloniálních časů.

První ženou na Mount Everestu se stala Japonka Džunko Tabei v roce 1975, později ji následovala i Polka Rutkiewiczová. Poláci se vyznamenali i při prvním zimním výstupu, expedice vedená Andrzejem Zawadou dokončila svůj výstup v únoru 1980.

Slavný horolezec Reinhold Messner na vrchol Everestu vystoupal sám a to bez použití kyslíku. To přitom zkusí jen každý padesátý, kdo si dělá zálusk na dobytí nejvyšší hory světa…