10 největších řetězců rychlého občerstvení na světě

6.místo: Pizza Hut – 16 796 poboček

Populární hlavně v USA, u nás spíše zatím méně známá společnost. Centrum má dnes již v Texasu a funguje od roku 1958, poprvé ale spatřila světlo světa v Kansasu, ve městě Wichita. Založili ji ve skromných podmínkách studující bratři Dan a Frank Carneyovi. Vliv Itálie je tu jasný, dáte si těstoviny, pizzu a další pochoutky, které jsou ovlivněné recepty přistěhovalců z Apeninského poloostrova.

Pizza Hut nyní patří pod křídla firmy Yum!, která má podíly i v KFC nebo Taco Bell. V Čechách bychom zatím našli pobočky jen málo, kromě pražského Palladia i v Chodově nebo Brně a Ostravě. Plány jsou ovšem velké, i když se společnost už jednou z českého trhu stáhla, protože otevření pobočky na Florenci nevyšlo podle původních představ. Do roku 2021 by chtěla americká firma otevřít na sedmdesát restaurací a směle konkurovat dalším velikánům. Uvidíme, jak se plány podaří. Pizza, těstoviny, dezerty, saláty, co si prosím vyberete?

5. místo: Burger King – 16 859 poboček

Sedmnáct tisíc poboček, historie píšící se od roku 1953, kdy v Jacksonville na sluncem zalité Floridě vznikla první filiálka Burger King, tehdy ještě jako Insta-Burger King. Dnešním centrem společnosti je Miami-Dade County, takže zakladatelé Keith Kramer a Matthew Burns by mohlo být pyšní, že se dosud neopustila původní lokalita. Příjmy „pouhé“ čtyři miliardy dolarů dělají z Burger King chudšího příbuzného KFC nebo McDonald´s, je ale pravdou, že společnost dává práci pětatřiceti tisícům lidí a její restaurace najdete i u nás – a to nejen v Praze.

První zahraniční restaurace se otevřela v roce 1963 v San Juanu (Portoriko), později se přidala i Kanada, poprvé v Evropě v roce 1975 i Španělsko. A pak už to šlo ráz na ráz, dnešních zhruba sedmnáct tisíc filiálek je skvělým výsledkem v celosvětovém měřítku. Dát si tu můžete samozřejmě nejen hamburgery a pochoutky z kuřecího masa, hranolky nebo mléčné koktejly, ale třeba i zmrzlinu, dezerty, saláty nebo také klasický hot-dog. Americký styl se zkrátka nezapře, ale tak je tomu vlastně u všech dosud představených společností. Vždyť přeci, celá naše TOP 10 totiž pochází právě z USA!

Stránky: 1 2 3 4 5