10 největších řetězců rychlého občerstvení na světě

2. místo: McDonald’s – 37 200 poboček

Patrně celosvětově nejznámější, přesto však držitel „až“ stříbrné medaile. 37 tisíc poboček na celém světě, ředitelství v americkém Chicagu, historie, která se píše už od roku 1940. Tehdy vše odstartovala bratrská dvojice Richard a Maurice McDonaldovi v kalifornském San Bernardinu. Ti v roce 1948 poprvé otevřeli malou restauraci, zaměřenou na hamburgery, hranolky a mléčné koktejly. Burgery byly předsmažené a udržované v teple, takže nehrozilo, že se bude u kasy tvořit fronta. Restaurace měla obrovský úspěch a když do ní začal investovat od roku 1954 Ray Kroc, byla brána ke hvězdám otevřená dokořán.

Dnes má McDonald´s celosvětově na čtvrt milionu zaměstnanců, příjem za rok 2017 dosáhl takřka třiadvaceti miliard dolarů. Mimořádnou moc této velké korporace jasně dokumentuje fakt, že drtivá většina zemí světa (skutečně až na vzácné výjimky – například KLDR nebo velmi chudé africké státy), a to samozřejmě včetně ČR, má své místní pobočky. Ty jsou drženy v úzkostlivé čistotě, nabízí klidné zázemí i pro dětské oslavy a v posledních letech se specializuje i na zdravější pokrmy. Můžete si dát kuřecí burger, ale také třeba wrap, zmrzlinu, bramborovou placičku nebo snídani z míchaných vajíček a plátků vepřového. Zkrátka od každého něco.

1. místo: Subway – 42 998 poboček

Výrazně přes 42 tisíc poboček, to je skutečné terno. Tato firma pokoří dokonce i společnosti, které by podle laické veřejnosti měly patřit na čelo žebříčku. Poprvé se logo vyvedené v kombinaci žluté a zelené barvy objevilo v roce 1965, tehdy ještě pod jiným názvem – Pete´s Super Submarines, což se ale vlivem trhu brzy zkrátilo na poněkud údernější Subway. Ředitelství společnosti je dnes v americkém městě Milford (stát Connecticut). Vlastníkem je rodina pana Freda De Luca, jednoho z dvojice zakladatelů – druhou klíčovou osobou se stal Peter Buck.

Subway se specializuje na pizzu, saláty a speciální formu sendvičů. Filiálky má dokonce ve 112 zemích světa, nechybí většina evropských zemí, ale také exotické destinace jako Omán nebo Panama. Asi 26 tisíc poboček je k nalezení v USA a třeba Velká Británie nabízí přes dva tisíce různých lokalit, kde si můžete dát Subway sendvič…

Stránky: 1 2 3 4 5