JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejvýnosnějších oborů pro pašeráky

Pašovat je možné snad úplně všechno. Už dospívající mládež se snaží propašovat na školní výlety alkohol, ale profíci v oboru to umí v úplně jiném množství. Velký zájem pašeráků má v určitých oblastech světa překvapivě i jídlo, ale ty největší peníze se podle očekávání točí v obchodu s drogami, zbraněmi a lidmi.

10. Jídlo

Jídlo se může směle řadit do desítky nejpašovanějších komodit na světě. Na některých místech světa je pašování potravin pomalu srovnatelné s pašování drog. Tento jev je hodně častý především v zemích, kde panují diktátorské režimy. Jako v Severní Koreji, která trpí nedostatkem potravin a černý trh s jídlem je tam velmi rozšířený.

9. Filmy na DVD

S tímto jevem měla zkušenosti i Česká republika ještě před čtvrtstoletím a více. Jde o to, že se do dané země pašují zakázané filmy, seriály a podobně. Většinou jsou to zákazy z politických nebo náboženských důvodů. Dříve se tak dělo na VHS kazetách, dnes na DVD. Znovu se tak děje hlavně v zemích s přísným režimem, tedy i tady může Severní Korea posloužit jako vhodný příklad.