JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejzajímavějších sporťáků Aston Martin v historii

Aston Martin patří už více než století k britskému automobilovému průmyslu, když známou značku v roce 1913 založila dvojice Lionel Martin a Robert Bamford. K popularizaci těchto luxusních sporťáků velkou měrou přispěly filmy s agentem 007 Jamesem Bondem. Další úspěchy Aston Martin během své historie získal i na závodních tratích, když se dočkal i celkového triumfu v 24 hodin Le Mans. V průběhu desetiletí automobilka z anglického Gaydonu vyrobila mnoho automobilů a tady je desítka těch nejzajímavějších.

10. místo: Aston Martin DB1


Aston Martin DB1 na trh přišel v roce 1948 poté, co anglickou automobilku koupil podnikatel David Brown. Právě po něm se jmenuje řada DB, jejíž produkce probíhá dodnes. Tento vůz byl zájemcům k dispozici v jednom provedení jako dvoumístný roadster. Nejednalo se o žádnou masovou záležitost, jelikož do roku 1950 vzniklo pouhých 15 kusů. Aston Martin DB1 ve své době nabízel slušný zážitek z jízdy. Jeho dvoulitrový motor o výkonu 90 koní vůz dovedl rozjet na maximální rychlost okolo 150 km/h.

9. místo: Aston Martin Rapide

Aston Martin Rapide pro výrobce z anglického Gaydonu znamená návrat čtyřdveřového modelu do nabídky. Předtím to byl v letech 1976 až 1990 typ Lagonda. Rapide premiéru produkční verze prožil v roce 2009 na autosalonu ve Frankfurtu a tedy jen pár měsíců po hlavním konkurentovi, kterého pro něj představuje Porsche Panamera. Aston Martin zaujme už na první pohled svým elegantním vzhledem v aktuálním stylu značky. Špičkově zpracován je samozřejmě také interiér nabízející pasažérům ty nejmodernější technologie. Cestující si mohou užít maximální rychlost přes 300 km/h. V roce 2013 na trh přišla faceliftovaná verze pojmenovaná Rapide S, které kromě modernějšího kabátu dostala také silnější pohonnou jednotku o objemu 6 litru s výkonem 558 koní (původně 477 koní).